Nejste přihlášen(a) [Přihlásit se / Registrovat se]
HTML tělo zprávy a jeho zobrazení (znaková sada)
Autor: TrueFriend (IP zapsáno)
Netopýr nováček
Datum: 16.12.2008 03:00

Zdravím.

mám problém při čtení zprávy v HTML formátu.
Když příjde zpráva s HTML obsahem , obsah této zprávy je při čtění naprosto nečitelný.

Načetla se ve špatné znakové sadě. Když tuto znakovou sadu přepnu na UTF-8, tak lze zprávu číst, ale jen do doby, než si zobrazím jinou a chci se zase k původní vrátit. Musím zase ručně znakovou sadu nastavit na UTF-8.

Bohužel když vyberu znakovou sabu UTF-8 a pak označím v tomto menu položku "Nastavit jako výchozí", tak je tato položka naprosto ignorována.

Volbu znakové sady jsem nalezl také ve vlastnosti dané složky, je tedy dobré, že každá složka může mít dokonce vlastní kódování, ale bohužel, ikdyž je tam tato volba celkem dvakrát (jednou v kontextovém menu a jednou ve vlastnostech složky) tak obě volby se aplikují pouze a jenom na zprávu, která je aktuálně zobrazena a navíc pouze dočasně.

Chápu, že se znaková sada aktivuje příkazem z HTML těla, kde je kód znakové sady obsažen, ale nechápu, proč ani pokud zvolím příkaz "Nastavit jako výchozí" se stále aplikuje pouze na jednu jedinou aktuálně zobrazenou zprávu a je tento stav pouze dočasný. Vykládám si to tedy tak, že jako výchozí se tedy budou zobrazovat HTML zprávy, které ve svém těle nemají určenu znakovou sadu.(mimochodem ze 128mi zpráv z různých koutů světa co jsem obdržel neměla určenu znakovou sadu pouze jedna jediná).
Překvapuje mne, že v podstatě 3x zvolím, že chci danou věc aby byla nějak... 3x na různých místech a ani jednou se tento příkaz neprovede trvale. 2x pouze zvolením znakové sady... což bych jako dočasný svav chápal, ale pokud zvolím "Nastavit jako výchozí", tak nechápu, žer TheBAT zajímá znaková sada jaká je uvedena v těle HTML.

Lze nějakým způsobem TheBAT DONUTIT, aby znakovou sadu v těle HTML ignoroval a používal tu, kterou si již na na třech místech (třemi způsoby) v programu zvolil uživatel ??? Přeci takovéto chování není běžné.

Dokonce ani přepaduvší Outlook to chápe když se mu toto řekne jen jednou (na jednom místě - osobně si myslím, že to není dobré řešení). Thunderbird také, ale lze rozlišit "výchozí" a "deaktivovat zpracování znakové sady v HTML". Nebylo by jednodužší tuto volbu najít třeba jen ve vlastnostech složky (kde by byla natvrdo a nezajímalo by TheBAT jaká znaková sada je v HTML těle) a pomocí kontextového menu by se jen dočasně přepínala? Alespoň takto to řeší konkurenční e-mailový software. Ale věřím, že to časem TheBAT vyřeší ještě lépe, než jeho konkurenční programy smiling smiley

Re: HTML tělo zprávy a jeho zobrazení (znaková sada)
Autor: TrueFriend (IP zapsáno)
Netopýr nováček
Datum: 16.12.2008 03:05

Tak jsem právě nalezl čtvrté místo, kde se dá pracovat s kódováním zobrazení obsahu. A to v nastavení účtu - "Soubory a složky". Bohužel ani tato změna nemá vliv na již zmiňovaný problém. Ani v případě, že pošlu HTML soubor jako přílohu.

Re: HTML tělo zprávy a jeho zobrazení (znaková sada)
Autor: TrueFriend (IP zapsáno)
Netopýr nováček
Datum: 16.12.2008 03:12

Tak jsem nalezl páté místo... ve vlastnostech účtu - "Správa pošty" pole "Kódování znaků s diakritikou" ať přepnu na cokoliv tak stav je stále stejný.

To si autoři programu jistě již dělají legraci. 5 různých míst v programu, kde lze změnit různé položky zobrazení, ale ani jedna nemá vliv na tak základní věc, jako zobrazování HTML obsahu zprávy... Opravdu tomu nemohu uvěřit.

Chtěl bych jen poznamenat, že mezi všemi změnami co jsem provedl jsem také program TheBAT restartoval (pro případ žeby program vyžadoval restart a neoznámil to (jak tomu bohužel u některých položek dost často bývá, ale u většiny nutnost restartování programu oznámí, ale u některých stále ne)).

Re: HTML tělo zprávy a jeho zobrazení (znaková sada)
Autor: Marek Mikuš (IP zapsáno)
Administrátor
Datum: 16.12.2008 06:24

Zdravím,

> mám problém při čtení zprávy v HTML formátu.
> Když příjde zpráva s HTML obsahem , obsah této zprávy je při čtění
> naprosto nečitelný.

> Načetla se ve špatné znakové sadě. Když tuto znakovou sadu přepnu na
> UTF-8, tak lze zprávu číst, ale jen do doby, než si zobrazím jinou a chci
> se zase k původní vrátit. Musím zase ručně znakovou sadu nastavit na
> UTF-8.

prosim o preposlani teto konkretni zpravy v EML nebo MSG priloze na
support@thebat.cz.

> Bohužel když vyberu znakovou sabu UTF-8 a pak označím v tomto menu položku
> "Nastavit jako výchozí", tak je tato položka naprosto ignorována.

> Volbu znakové sady jsem nalezl také ve vlastnosti dané složky, je tedy
> dobré, že každá složka může mít dokonce vlastní kódování, ale
> bohužel, ikdyž je tam tato volba celkem dvakrát (jednou v kontextovém menu a
> jednou ve vlastnostech složky) tak obě volby se aplikují pouze a jenom na
> zprávu, která je aktuálně zobrazena a navíc pouze dočasně.

jak je vysvetleno v napovede, tato volba v nastaveni slozky je urcena pro
zpravy, ktere definici znakove sady vve zdroji zpravy neobsahuji.

> Chápu, že se znaková sada aktivuje příkazem z HTML těla, kde je kód
> znakové sady obsažen, ale nechápu, proč ani pokud zvolím příkaz "Nastavit
> jako výchozí" se stále aplikuje pouze na jednu jedinou aktuálně zobrazenou
> zprávu a je tento stav pouze dočasný. Vykládám si to tedy tak, že jako
> výchozí se tedy budou zobrazovat HTML zprávy, které ve svém těle nemají
> určenu znakovou sadu.(mimochodem ze 128mi zpráv z různých koutů světa co
> jsem obdržel neměla určenu znakovou sadu pouze jedna jediná).

a kolik z tech ostatnich definici ma a spatne? co za program je vytvari?

> Překvapuje mne, že v podstatě 3x zvolím, že chci danou věc aby byla
> nějak... 3x na různých místech a ani jednou se tento příkaz neprovede
> trvale. 2x pouze zvolením znakové sady... což bych jako dočasný svav
> chápal, ale pokud zvolím "Nastavit jako výchozí", tak nechápu, žer TheBAT
> zajímá znaková sada jaká je uvedena v těle HTML.

ktere je to treti misto? prvni je v kontextovem menu zpravy a druhe v
nastaveni slozky, treti mi nejak unika.

> Lze nějakým způsobem TheBAT DONUTIT, aby znakovou sadu v těle HTML ignoroval
> a používal tu, kterou si již na na třech místech (třemi způsoby) v
> programu zvolil uživatel ??? Přeci takovéto chování není běžné.

nepripada mi bezne, ze zprava obsahuje spatne kodovani.

--
Marek Mikuš
Administrátor


Re: HTML tělo zprávy a jeho zobrazení (znaková sada)
Autor: Marek Mikuš (IP zapsáno)
Administrátor
Datum: 16.12.2008 06:26

Zdravím,

> Tak jsem právě nalezl čtvrté místo, kde se dá pracovat s kódováním
> zobrazení obsahu. A to v nastavení účtu - "Soubory a složky". Bohužel ani
> tato změna nemá vliv na již zmiňovaný problém. Ani v případě, že
> pošlu HTML soubor jako přílohu.

toto se netyka znakove sady HTML obsahu, ale pouziteho typu kodovani
souboru, pokud to z napovedy neni dostatecne jasne, uvitam navrh co
dovysvetlit.

--
Marek Mikuš
Administrátor


Re: HTML tělo zprávy a jeho zobrazení (znaková sada)
Autor: Marek Mikuš (IP zapsáno)
Administrátor
Datum: 16.12.2008 06:29

Zdravím,

> Tak jsem nalezl páté místo... ve vlastnostech účtu - "Správa pošty" pole
> "Kódování znaků s diakritikou" ať přepnu na cokoliv tak stav je stále
> stejný.

toto se tyka odesilanych zprav, i toto je v napovede vysvetleno.

> To si autoři programu jistě již dělají legraci.

to si opravdu nedelaji a urcite by neuskodilo si precist napovedu.

> 5 různých míst v programu, kde lze změnit různé položky zobrazení

z nich vetsina se netyka "zobrazeni"!

> ale ani jedna nemá vliv na tak základní věc, jako zobrazování HTML obsahu
> zprávy... Opravdu tomu nemohu uvěřit.

> Chtěl bych jen poznamenat, že mezi všemi změnami co jsem provedl jsem také
> program TheBAT restartoval (pro případ žeby program vyžadoval restart a
> neoznámil to (jak tomu bohužel u některých položek dost často bývá, ale
> u většiny nutnost restartování programu oznámí, ale u některých stále
> ne)).

u kterych funkci neni ohlasena nutnost restartu?

--
Marek Mikuš
Administrátor


Re: HTML tělo zprávy a jeho zobrazení (znaková sada)
Autor: TrueFriend (IP zapsáno)
Netopýr nováček
Datum: 16.12.2008 17:16

Odpovědí sice dost a dost, ale postup, který by řešil danou situaci ani jeden.

Nápovědu jsem samozřejmě pročetl, ale právě jsem v ní nenašel způsob, jak nastavit TheBAT, aby ignoroval charset v HTML souboru a používat jako výchozí (ale opravdu jako výchozí) jiné kódování.

Protože jsem to v nápovědě nenašel, zkoušel jsem volby, které by mohly s tímto nastavením souviset také, nebo alespoň ovlivnit tak aby sse změnila situace a problém se vyřešil alespoň částečně.

Umí, nebo neumí TheBAT vyřadit načítání charset ze zprávy v HTML a použít vlastní?
Myslím si, že je to daleko častější problém a vlastnost kterou by člověk uvítal.
V podstatě kdokoliv napíše z jakékoliv země do jiné a používá se diakritika a e-mail se odešle v HTML formátu, tak nebude čitelný ve 99% případech.
Asi se nestává, žeby si někdo dopisoval ze zahraničím, ale věřte, že pokud by byl TheBAT použit pro firemní komunikaci, tak se v podstatě s nikým jiným než se zahraničními partnery nejedná. Toto je tedy celkem zásadní problém.
Přeci základem komunikace je porozumět obsahu dané zprávy a převod "charset" do své jazykové formy by měl být přeci základem pro komunikaci vůbec.
Přeci není možné, aby člověk pak u každé zprávy ručně přepínal znakovou sadu. Pokud to program umí tímto způsobem, ať mi nikdo neříká, že nelze v programu vytvořit zatržítko, které by donutilo TheBAT používat znakovou sadu jako výchozí (ale výchozí i pro HTML zprávy které mají v sobě určen i charset).

Z e-mailových klientů se kterými jsem měl možnost již pracovat a testovat je je zatím jediný TheBAT, který toto neumožňuje. Proto se mi tomu nechce ani věřit.
Vždyť i ten nejobyčejnější internetový prohlížeč podporuje tuto funkci (automaticky zobrazit stránku podle charset HTML souboru, nebo podle manuálně zvoleného).

Když jedu do cizí země, tak také musím umět výslovnost jazyka v té zemi užívaném. Když bych mluvil s českým dialektem, tak by mi taky nikdo nerozuměl.

Divím se, že s tímto problémem přišlo zatím tak málo lidí. Asi moc lidí nepřijímá e-maily ze zahraničí.

Proto se tedy ptám, zdali toto TheBAT umí nějakým způsobem ošetřit, nebo ne. Ostatní není předmětem tohoto tématu.

Pokud to TheBAT nedokáže ošetřit, existuje třeba nějaký patch, nebo macro, nebo nějaký jiný doplněk, terý by toto dokázal ošetřit?

Re: HTML tělo zprávy a jeho zobrazení (znaková sada)
Autor: Faterson (IP zapsáno)
Netopýr pokročilý
Datum: 16.12.2008 17:28

Myslím, že preháňaš, až sa pouličné lampy ohýbajú. winking smiley

Za seba poviem, že som na Bata prešiel koncom 90. rokov preto, lebo bol bezkonkurenčný práve v tom, ako bol MULTILINGVÁLNY. V tejto oblasti nemal a podľa mňa ani nemá dodnes konkurenciu.

Neviem, či si dopisuješ s Vietnamcami po vietnamsky, s Taiwanom tradičnou čínštinou atď., ale základom mojej každodennej práce je komunikácia so zahraničím, musím zvládať korešpondenciu v angličtine, nemčine, francúzštine, ruštine, slovenčine, češtine, ale problémy so správnym, a správnym *automatickým* zobrazovaním textov emailov sú prakticky nulové. A to už vyše 10 rokov.

Áno, pri ďalekovýchodných jazykoch boli a vraj dodnes sú problémy. Tie však neviem posúdiť.

Famózne na Batovi je, že vďaka odpovedacím šablónam dokáže signatúru, úvod aj údaje v hlavičke emailov vrátane želaného kódovania prispôsobiť jazyku, v ktorom je tvorená práve písaná správa. To je niečo, o čom konkurenčný softvér ani nesníva.

Zhrnutie: zdá sa mi, že príliš zovšeobecňuješ svoje ojedinelé problémy. Zopakujem: jednou z najsilnejších stránok tohto softvéru je jeho multilingválnosť.

(A jednou z najslabších stránok je prístup autorov softvéru k odstraňovaniu chýb a nedostatkov: priprav sa na to, že ak aj sa v softvéri zjaví nejaká závažná chyba, a aj keď bude autorom nahlásená, skôr ju odškriepia alebo odignorujú, než aby ju riešili. A takýto stav môže trvať veľa rokov, možno aj desaťročie, cez viacero major verzií a platených upgradov.) sad smiley

Re: HTML tělo zprávy a jeho zobrazení (znaková sada)
Autor: Faterson (IP zapsáno)
Netopýr pokročilý
Datum: 16.12.2008 17:35

(Upresnenie: teda niežeby takto pravidelne pristupovali k nahlasovaným chybám, ale môže sa stať, že práve tvoja závažná chyba bude dlhé roky odignorovaná. Možno práve tá, o ktorej je tento thread.)

Re: HTML tělo zprávy a jeho zobrazení (znaková sada)
Autor: TrueFriend (IP zapsáno)
Netopýr nováček
Datum: 16.12.2008 19:12

Nezvšeobecňuju tento problém. Je třeba si uvědomit, že neexistuje jen TheBAT... takže zprávy, které pak jsou z různých koutů posílány jsou i ve specifickém kódování dané země.

TheBAT samozřejmě je vyjimečný program, to nedegraduje jeho výjimečnost, ale právě proto mne překvapuje, že toto neumí, protože ostatní to prostě umí...
Jistě k tomu ej důvod proč toto nastavení ostatní emailovéé programy umožňují. Včetně internetových prohlížečů.

Běžného uživatele toto jistě trápit nemusí. Ten kdo si občas prohodí pár zpráv s přáteli "za hunmy"... ale já uvažuji o nasazení ve firemním nasazení a tam je prostě komunikace se zahraničím nezbytná. Nebyl bych první, ani poslední kdo by TheBat rád nasadil do některých firem. A někde již ve firmách nasazen je. Samozřejmě jsem s administrátory těchto firem tento problém taky konzultoval, ale jejich zaměstnanci si na tento problém stěžují neustále. Bohužel asi nikdo nebyl doposud tak "odvážný" aby se snažil o tento problém aktivně podělit.

Takže odpověď ve smyslu "proč by to mělo někoho trápit" neakceptuji.
Problém to je a kdo říká, že není, tak buď TheBAT používá jen an psaní si s kamarády "za humny" nebo ho vývoj TheBAT nezajímá.

Kdo byť třeba jen jednou nevyužil například v Internet Exploreu vypnutí funkce "Automaticky zjišťovat kódování" a nenastavil charset ručně... Existuje někdo takový?

A proč je to na poli e-mailových klientů problém?Emailové programy co se používají nejsou jen tři, ale je jich stovky a to nepočítám emailové servery, které v mnoha zemích emaily i překódovávají (hlavně ve firmách, kde správci nejsou schopni nastavit do detailu SMTP server).

Ale tohle všechno snad nemusím psát... nechápu. Proč se tu ten problém pořád zabíjí ve smyslu "je to k ničemu", "proč to dělat, když codepage je vždy dobře" a jiné virtuální odpovědi. Je tu někdo kdo ví, že to problém prostě je a chce ho nějak vyřešit?
Já se denně s tímto problémem setkávám. Znám dalších cca 15 lidí (adminů velkých firem), kteří také. Každý jen odvětí odpovědí ve smyslu "říkáme uživatelům ať si to přepínaj ručně. Je to prostě v Ritlabsu, tak uvidíme kdy to tam vyřeší"... ale nikdo není schopen s tím problémem přijít na internet. Dle reakcí jaké zde vidím se tomu už ani nedivím. Opravdu takovou neochotu řešit problém, tak s tím jsem se na tomto foru ještě nesetkal. To je opravdu tak těžké oznámit tuto chybu Ritlabsu, aby tam případně přidali jedno zatržítko, které by celý tento problém vyřešilo? V nastavení složky účtu kde se nastavuje výchozí charset html zpráv ve složce je pod tímto seznamem dost místa, ke by se dalo umístit jedno zatržítko ve smyslu "Ignorovat znakovou sadu určenou souborem HTML".
Proboha, to jste všichni tak zajetí na tom TheBATu, že se nedokážete orientovat i v konkurenčních e-mailových programech??? Neznám e-mailový program, kde se tohle tímto způsobem nastavit nedá.
TheBAT je nejlepší e-mailový program jaký znám, proto mi ta funkce a nejen mě v totmto programu chybí. A nejen mě. Jen bych chtěl, aby s tím tedy někdo i něco udělal a ne jen každej říkal věty ve smyslu "nojo no, TheBAT tohle neumí". TheBAT snad není o tom co neumí, ale co umí, nemyslíte ??? Proto o této chybě diskutuji. Když nebude nikdo, kdo by o tom diskutoval, myslíte, že se o tom Ritlabs dozví a bude svůj program vylepšovat? Snad o tom je tu toto forum, nemýlímli se...

Re: HTML tělo zprávy a jeho zobrazení (znaková sada)
Autor: TrueFriend (IP zapsáno)
Netopýr nováček
Datum: 16.12.2008 19:31

to: Faterson
"Neviem, či si dopisuješ s Vietnamcami po vietnamsky, s Taiwanom tradičnou čínštinou atď."

Je naprosto jedno s kým. Ať je to němec, nor, švéd, rakušan, atd atd.
Tak vždy se objeví chyby.
Internetové prohlížeče mají jednu strašnou výhodu, protoře se servery již nějakou dobu standarizují pro prohlížeče IE, FireFox a Opera. A snaží se jakýmsi způsobem toto optimalizovat a standarizovat. Proto již nemusí uživatelé ručně přepínat charset v prohlížeči. A automatické zjišťování kódové stránky již nezobrazuje chybně zahraniční stránky.

U e-malových programů žádná standarizace pro jednotlivé emailové programy nexistuje. Proto pokud příjde e-mail třeba z Outlooku v codepage nějaké země (když není v charsetu UTF-X), tak se pak v TheBATu zobrazí prostě "rozsypaný čaj". Je to proto, prože se sice načte z HTML charset toho odesilatele, ale pořád si asi někdo neuvědomuje, že se to mixuje s charsetem českého Windows na kteérm je TheBAT nainstaloavaný... tj, sice se zobrazí charset HTML v TheBAT správně, ale v charsetu windows-1250 a windows-1252 písma Windows... proto se pak zobrazí ten "rozsypaný čaj". Pokud systém Winodws donutím používat třeba UTF-8 místo "českého defaultu", tak se zprávami HTML není problém ať jsou oeslány z jakékoliv země. Tam pak je samozřejmě automatické zjišťování a přepnutí do charsetu odesilatele nutností... ale buhužel jsou to české Windows takže to pak dělá bordel... a dělá to bordel i v zahraničí. Možná na Windows v angličtině by to bordel dělat nemělo.

Re: HTML tělo zprávy a jeho zobrazení (znaková sada)
Autor: Faterson (IP zapsáno)
Netopýr pokročilý
Datum: 20.12.2008 10:45

Citát:
TrueFriend
Nezvšeobecňuju tento problém.

Zovšeobecňuješ. Na základe vlastných skúseností s HTML správami vytváraš dojem, akoby The Bat mal problémy s multilingválnosťou. Ide len o Tvoju špecifickú skúsenosť s niektorými HTML správami. Skúsenosti moje a mnohých iných užívateľov z celého sveta sú celkom iné. Keby si bol členom anglických diskusných skupín (TBUDL, TBBETA), videl by si, že sa tam zapájajú užívatelia z celého sveta a nikoho nenapadne vyslovovať také závery, aké vyslovuješ Ty...

Citát:
TrueFriend
Běžného uživatele toto jistě trápit nemusí. Ten kdo si občas prohodí pár zpráv s přáteli "za hunmy"... ale já uvažuji o nasazení ve firemním nasazení a tam je prostě komunikace se zahraničím nezbytná.

Zdôraznil som, že u seba hovorím o profesionálnom nasadení. Som lingvista, prekladateľ a tlmočník, živím sa komunikáciou v cudzích jazykoch. Opakujem, že The Bat nemá v tomto ohľade žiadne významnejšie problémy. Problémy sú nanajvýš kozmentického rázu.

Citát:
TrueFriend
Nebyl bych první, ani poslední kdo by TheBat rád nasadil do některých firem.

Akokoľvek som fanúšik The Bat, na nasadenie do firemného prostredia sa podľa mňa nehodí. Ešte stále je to iba súkromný projekt zopár ľudí, písal som, že závažné chyby sa celé roky neodstraňujú... Toto si seriózny firemný softvér nemôže dovoliť. Medzi spomínané chyby však nepatrí multilingválnosť, tá je (hovorím na základe skúseností od 20. storočia) v Batovi v poriadku.

Citát:
TrueFriend
To je opravdu tak těžké oznámit tuto chybu Ritlabsu, aby tam případně přidali jedno zatržítko, které by celý tento problém vyřešilo?

To nie je problém, veď existuje aj verejný BugTracker, kde sám ten problém môžeš nahlásiť. Problém je, že aj tie chyby a nedostatky, ktoré sú v BugTrackerovi už od začiatku storočia, nie sú riešené, proste môže sa stať, že tieto veci sú dlhé roky ignorované a RITlabs sa venuje iným záležitostiam...

Citát:
TrueFriend
Ať je to němec, nor, švéd, rakušan, atd atd. Tak vždy se objeví chyby.

Nikdy sa neobjavia chyby. Zase zovšeobecňuješ svoje ojedinelé skúsenosti, akoby boli platné vždy a pre všetkých. Hovorím Ti, že som vyštudovaný germanista a živím sa aj prekladmi z/do nemčiny, tak mi nerozprávaj, že „vždy sa objavia chyby“, keď za 10 rokov používania Bata si neviem spomenúť na jediný prípad, kedy by sa mi zle zobrazil email v nemčine. (A samozrejme, že truhlíci z firemných Outlookov aj odinakiaľ rozosielajú nezmyselné HTML emaily.)

Citát:
TrueFriend
Proto pokud příjde e-mail třeba z Outlooku v codepage nějaké země (když není v charsetu UTF-X), tak se pak v TheBATu zobrazí prostě "rozsypaný čaj".

Nikdy, ani raz. Používam tento softvér 10 rokov, ani raz sa nestalo to, čo opisuješ.

Citát:
TrueFriend
ale buhužel jsou to české Windows takže to pak dělá bordel... a dělá to bordel i v zahraničí. Možná na Windows v angličtině by to bordel dělat nemělo.

Á, možno sa dostávame k „jádru pudla“. winking smiley Ja používam odjakživa iba anglický Windows a nikdy som nemal s multilingválnosťou v Batovi problémy. Možno Tebou popisovaný úkaz platí iba pre české Windows, ale aj to by bolo treba bližšie preskúmať a nie to hneď zovšeobecňovať na celý Bat, všetkých užívateľov vždy a všade. winking smiley

Re: HTML tělo zprávy a jeho zobrazení (znaková sada)
Autor: TrueFriend (IP zapsáno)
Netopýr nováček
Datum: 23.12.2008 06:41

bez komentáře...

Jak můžeš říct, že zevšeobecňuji problém, když máš anglické Windows?
Většina lidí v čr nemá Windows v angličtině. Chápu tedy, žeý se Ti může zdát že tu píšu kraviny, když jseš na anglických Windows kde s tím problémy nejsou...

SNad jsme v ČR a i TheBAT je přeložen do češtiny. Proto i jeho jádro by mělo být pro české Windows, ale jak jsem psal, tak není.

O tomto problému se ví jak na zahraničních forech (co jsem zatím prohledával), tak i na českých... dokonce i zde na tomto foru. Ale nikdo není schopen to řešit.

Ono by totiž stačilo jen, kdyby se program spouštěl s nějakým parametrem, který by určoval že se jedná o české prostředí... tak aby používal po spuštění v jádru alespoň UTF-8 a ne co je tam standartně naprogramované to ISO-8859-1.

Re: HTML tělo zprávy a jeho zobrazení (znaková sada)
Autor: Marek Mikuš (IP zapsáno)
Administrátor
Datum: 23.12.2008 07:48

Zdravím,

> bez komentáře...

> Jak můžeš říct, že zevšeobecňuji problém, když máš anglické
> Windows?
> Většina lidí v čr nemá Windows v angličtině. Chápu tedy, žeý se Ti
> může zdát že tu píšu kraviny, když jseš na anglických Windows kde s
> tím problémy nejsou...

> SNad jsme v ČR a i TheBAT je přeložen do češtiny. Proto i jeho jádro by
> mělo být pro české Windows, ale jak jsem psal, tak není.

> O tomto problému se ví jak na zahraničních forech (co jsem zatím
> prohledával), tak i na českých... dokonce i zde na tomto foru. Ale nikdo
> není schopen to řešit.

chtel jsem ziskat zpravu uz 16.12. abych to mohl vyzkouset ve svych
"ceskych" Windows, dosud se nestalo, tak se k tomu ani vyjadrovat nemohu.

--
Marek Mikuš
Administrátor


Re: HTML tělo zprávy a jeho zobrazení (znaková sada)
Autor: Faterson (IP zapsáno)
Netopýr pokročilý
Datum: 23.12.2008 10:39

Citát:
TrueFriend
Jak můžeš říct, že zevšeobecňuji problém, když máš anglické Windows?

Čo to má so mnou spoločné? confused smiley Ide o to, že Tvoje príspevky sa nesú v duchu, akoby Bat mal problém s multilingválnosťou v HTML emailoch. Keby to tak bolo, užívatelia z celého sveta by to hlásili ako urgentný problém. Neviem o tom, že by sa tak dialo. (Pošli prosím prípadne konkrétne linky na diskusie v zahraničných fórach, ktoré spomínaš, túto tému považujem za dôležitú.)

Skôr to vyzerá tak, že možno je nejaký problém s Batom na Tvojich českých Windows... ;-)

PS: Kto používa neanglické Windows, sám si je na vine pri vzniku rôznych nepríjemností, aj celkom odhliadnuc od Bata. :-P

Re: HTML tělo zprávy a jeho zobrazení (znaková sada)
Autor: TrueFriend (IP zapsáno)
Netopýr nováček
Datum: 12.11.2009 15:10

Problém s enetýká multijazykovosti.. s tou problém není, ale problém je ten, že TheBAT se nedá nějakým racionálním způsobem donutit, aby ignoroval kódování všech zobrazených e-mailů do zvolené znakové sady, ale přiřazuje jim toto kódování automaticky dle zdroje těla.

Ano, jde to, ale to účinkuje pouze na zprávy, které obsahují buď prostý text, nebo obsahují HTML jako základní zprávu.

Pokud ale někdo pošle těch HTML dokumentů v jedné zprávě více, tak s tím má TheBAT již problém.

Re: HTML tělo zprávy a jeho zobrazení (znaková sada)
Autor: Marek Mikuš (IP zapsáno)
Administrátor
Datum: 14.11.2009 22:35

Zdravím,

> Problém s enetýká multijazykovosti.. s tou problém není, ale problém je
> ten, že TheBAT se nedá nějakým racionálním způsobem donutit, aby
> ignoroval kódování všech zobrazených e-mailů do zvolené znakové sady,
> ale přiřazuje jim toto kódování automaticky dle zdroje těla.

> Ano, jde to, ale to účinkuje pouze na zprávy, které obsahují buď prostý
> text, nebo obsahují HTML jako základní zprávu.

> Pokud ale někdo pošle těch HTML dokumentů v jedné zprávě více, tak s
> tím má TheBAT již problém.

pokud je nekolik nezavislych zprav vnorenych do jednoho mailu, jak by to
mel volit jinak nez podle zdroje zpravy?

--
Marek Mikuš
Administrátor


Re: HTML tělo zprávy a jeho zobrazení (znaková sada)
Autor: TrueFriend (IP zapsáno)
Netopýr nováček
Datum: 26.11.2009 01:27

Tak, aby program umožnil nastavit, že se veškerý zobrazovaný obsah (včetně příloh) má zobrazit ve zvoleném kódování.

Dejme tomu příklad:
Pošlu Jardovi e-mail z čech do Ruska do jeho velké společnosti, kde všude lidé používají Outlooky... on si zprávu přečte v pohodě, protože má defaultně zvoleno rozpoznávání znakové sady pro zobrazení na jeho výstupu.. (jak víme, když se zobrazuje text například v IE (znaková sada se načte ze zdrojového kódu na vstupu a konvertuje se na znakovou sadu v jaké je OS Windows na výstup - na čemže je založena také vzájemná kompatibilita Outlooku mezi různými jazyky a kódováními což by mohlo být podstatou tohoto problému pokud tuto vlastnost TheBAT vůbec nemá, čemuž se mi věřit ani nechce pokud je multijazykovým). Odepíše mi a zde začíná první problém. Kódování ve zprávě se změní.
TheBAT po přijetí zprávy u mne sice zprávu zobrazí v kódování, ve kterém přišlo, ale zbytek základního textu je ovšem také v kódování od Jardy z Ruska (to je ten můj původní). Outlook tento jev řeší tak, že pokud někdo odpoví na zprávu tak se původní text vytvoří jako příloha (pokud to není prostý text, ale je to HTML text) a jeho obsah nechá i na stránce (pokud ho uživatel nesmaže). Ve finále jsou oba texty čitelné, protože se toto kódování načítá pokaždé, když je uvedeno znovu (plně se respektuje tělo e-mailu dle html symbolů např.: HEAD, nebo BODY a také CHARSET i pokud jsou tam dvě různá kódování - jakoby slepí dva HTML soubory v jeden. U TheBAT se užije v platnost jen ta první informace o kódování a další ho již nezajímají. Bohužel to již nefunguje obráceně (pokud uživatel zvolí jednou v jakém kódování chce zprávu zobrazit tak že se přizpůsobí pouze ta stránka, kde toto manuálně zvolil = neaplikuje se tato volba na celou zprávu = končí to neustálým klikáním na každý HTML soubor zprávy jako přílohy a opravdu na oběšení je to, že si dané manuálně zvolené kódování nepamatuje takže když pak člověk přejde na jinou zprávu a zase zpět a chce si ji přečíst tak vše musí opakovat znovu včetně u každé přílohy co je v tomto nečitelném HTML). Může tak na jedné stránce zobrazit text jak třeba v čínštině, tak i v češtině. Připomínám že toto určení je na vstupu zprávy (tj.: ze zdroje) a vždy se přizpůsobuje tomu v jaké jazykové verzi je OS. Může tedy být v příloze neomezený počet příloh html v rozdílných kódováních zprávy a každá z nich se zobrazí správně (měla by - ale v 90% to funguje bez problémů) tak aby byla čitelná.

U TheBAT mi to příjde, že tuto vlastnost vůbec nemá a hraje si tak nějak "na vlastním písečku", což vůbec neoduzuji. Je fajn, že je TheBAT soběstačný, ale pokud by to v tomto případě fungovalo, tak by to bylo lepší.
Lze si sice zvolit, že se má defaultně užívat zvolené kódování, ale vždy pouze pro hlavní zprávu (a bohužel pro veškeré zobrazené zprávy). Pokud budu mít tedy v příloze té samé zprávy jiné HTML soubory, již si s nimi neporadí... tzn: neuplatní výchozí, nebo ručně zvolenou znakovou sadu - jak tomu je u hlavního souboru zprávy. Kritická je situace v tom, že pokud komunikují dva lidé s různými kódováními a jeden z nich má TheBAT a druhý Outlook, nebo cokoliv jiného, a řadila by se historie komunikace do jedné HTML stránky + jak standartně dělá Outlook, že ji ještě přibalí jako HTML přílohu, tak je v programu TheBAT v podstatě nemožné tento dříve psaný text přečíst v tom kódování v jakém ho odeslal. A musí se vždy ručně přepínat toto kódování (u HTML přílohy).

S tímto problémem se setkávám skoro každý den. Pokud chodí nějaké newsletters ze zahraničí, nebo monitoring ze serverů, atd atd... tak je dost často obsah zasílán jako příloha v HTML. Tedy není jen jako hlavní stránka zprávy, ale také jako příloha. Hlavní stránka se zobrazí bez problémů v kódování které je zvoleno nastavením TheBAT, ale přílohy se již tímto nastavením neřídí a v podstatě toho nechávají na tomto HTML dokumentu.

Vysvětlení pojmů: hlavní stránka = stránka která se zobrazí jako první ihned po kliknutí na novou nepřečtenou zprávu

Sice možná budete namítat, ať Jarda z Ruska přejde na TheBAT a bude to vyřešeno, ale bohužel to tento problém neřeší.

Re: HTML tělo zprávy a jeho zobrazení (znaková sada)
Autor: vondrack (IP zapsáno)
Netopýr nováček
Datum: 04.01.2013 18:28

Jsem si vědom toho, že resuscituji velmi staré vlákno, nicméně vzhledem k tomu, že je "problém" stále aktuální a s uživatelem jsem jej nedávno opět řešil, dovolím si přesto přidat komentář a uvést částečné řešení.

Zjednodušeně řečeno, problém není v The Batu, ale ve zprávách - ty, které uživatel dodal pro ilustraci problému, totiž vykazovaly stejnou závadu, za kterou mohl odesílatel. HTML kód vložený do těla zprávy měl nastavenou jinou kódovací stránku (charset) než jaká byla nastavena v MIME hlavičce samotné emailové zprávy, jejíž tělo bylo navíc zakódováno použitím 'quoted-printable' (místo bezpečnějšího 'base64').

The Bat prakticky nemá možnost poznat, který z uvedených údajů je správně (a který charset je tedy platný). Autoři programu zvolili filozoficky přístup takový, že při zobrazování vloženého HTML kódu respektují charset specifikovaný v HTML (a charset specifikovaný v MIME hlavičce ignorují). Je to jeden z možných přístupů, nedá se jednoznačně říci, jestli správný nebo špatný (rozhodně existují dobré důvody to tak dělat - ovšem podobné situaci by měl předejít odesílatel vhodným nastavením kódování... zvláště při použití utf-8 na úrovni celé zprávy nedává smysl vkládat HTML kód jakkoli jinak než zase v utf-8).

Dostáváte-li hodně takto zdeformovaných zpráv, můžete pomocí editace registru Windows The Bat přinutit, aby zvolil opačný přístup a při zobrazování vloženého HTML kódu bral za bernou minci charset nastavený v MIME hlavičce a ignoroval charset uvedený v HTML kódu.

Do větve HKEY_CURRENT_USER\Software\RIT\The Bat! je potřeba přidat novou hodnotu typu DWORD - název je HtmlCharSetPriority, hodnota 1.

Počítejte ovšem s tím, že se pak mohou začít chybně zobrazovat prozměnu jiné zprávy, které se dříve zobrazovaly "správně".