Nejste přihlášen(a) [Přihlásit se / Registrovat se]
DEP - Zabránění spuštění dat
Autor: Marek Mikuš (IP zapsáno)
Administrátor
Datum: 24.10.2007 00:51

Co tato zkratka znamená?
DEP - Zabránění spuštění dat

K čemu se používá?
Zkratka DEP znamená Zabránění spuštění dat a jedná se o sadu hardwarových a softwarových technologií, které zajišťují kontrolu paměti počítače s cílem zabránit zneužití nebezpečného kódu.

Funkce DEP byla představena ve Windows XP verze Service Pack 2 a je dále podporována v systémech Windows XP Tablet PC Edition 2005 Windows Server 2003 Service Pack 1 a také ve Windows Vista. Je prováděna jak na hardwarové, tak softwarové úrovni.

Funkce DEP na hardwarové úrovni nebyla zamýšlena jako úplná ochrana proti všem nástrahám, ale snaží se chránit systém jak před známými, tak i neznámými zranitelnými místy. Aplikací vynucované omezení spouštění dat může pomoci zabránit nebezpečnému kódu, který se snaží zneužít mechanismus pro zpracování výjimek ve Windows. Funkce DEP na hardwarové úrovni může být používána na procesorech podporujících funkci Execute Disable (XD) v případě společnosti Intel, také známou jako No eXecute (NX), v případě společnosti AMD. Tato funkce je dostupná u procesorů AMD řady AMD64, mezi které patří typy Athlon 64 a Opteron. A dále u procesorů Intelu řady EMT64, u které se jedná o procesory Core 2. Pokud používáte některý z těchto typů procesorů a funkce DEP není podle programu The Bat! podporována, zkontrolujte v BIOSu počítače, zda je funkce XD (NX) povolena.

Podporuje program The Bat! tento protokol?
ANO.

Jak a kde se nastavuje?
Pro Windows XP verze SP2 - v menu Start klikněte na ikonu Ovládací panely a dále na ikonu Systém a záložku Upřesnit. V něm v sekci Výkon klikněte na tlačítko Nastavení. V tomto dialogu klikněte na záložku Zabránění spuštění dat (DEP) a zaškrtněte volbu Zapnout omezení spuštění dat pro všechny programy a služby a restartujte program The Bat!.

Pro Windows Vista - v menu Start klikněte na ikonu Ovládací panely a dále na ikonu Systém a záložku Upřesnit nastavení systému.

Kde lze získat více informací?
Popis této funkce můžete nalézt na serveru společnosti Microsoft, např. http://support.microsoft.com/kb/875352Upraveno 3 krát. Naposledy upravil Marek Mikuš (24.10.2007 15:11)