Nejste přihlášen(a) [Přihlásit se / Registrovat se]
Chrání mne program The Bat! před viry, které se šíří elektronickou poštou?
Autor: Marek Mikuš (IP zapsáno)
Administrátor
Datum: 26.01.2007 10:53

ANO, a to hned několikrát:

1. The Bat! upozorní na soubory, jejichž přípona může být použita pro šíření virů. Jsou to např. přípony *.DOC,*.XLS,*.BAT,*.CMD,*.JS,*.PL,*.BAS,*.JAVA,*.REG a další.
2. The Bat! upozorní na soubor obsahující 2 přípony (např. "SEX_WITH_MADONNA.MPG.pif"). Je to velmi spolehlivá ochrana např. proti virům "I-Worm.Hybris", "VBS.LoveLetter", "VBS.Stages.A" a "Important.TXT.vbs".
3. The Bat! zakáže spuštění souboru, jehož jméno je výlučně používáno pro šíření viru nebo přípona, která je často používána pro šíření virů. Jedná se např. o jména "HAPPY99.EXE", "Pretty Park.exe", "NAVIDAD.EXE" nebo "EMANUEL.EXE". Co se týká přípon, v poslední době jsou pro šíření virů nejčastěji zneužívány přípony *.PIF, *.VBS, *.SHS, *.EXE a *.SCR.
4. Adresář kontaktů programu The Bat! je imunní proti šíření virů "LoveLetter", "Hybris" a jejich budoucím klonům, kteří rozesílají na kontakty vlastní kopii a tím se šíří.
5. Ve spolupráci s Antivirovými programy je možné kontrolovat přijaté zprávy a také odchozí zprávy před jejich odesláním. Také je možné kontrolovat přílohy před spuštěním a před uložením na disk.

Tyto prvky mohou znít jako absolutní ochrana před e-mailovými viry, není možné je však takto brát a stále platí určitá pravidla při spouštění souborů přijatých pomocí e-mailů. Pokusím je zde shrnout:

* nespouštět jakékoliv soubory s cizí E-mailovou adresou (dnes mohou být napadeny i soubory s příponou *.ZIP pomocí komprimace programem UPX!!!)
* nespouštět soubory od známých psané v Angličtině (virus se rozešle na Kontakty z adresáře Vašeho známého bez jeho vědomí)
* nespouštět soubory od známých psané v Češtině, bez tématického spojení přílohy a předmětu zprávy (virus se rozešle na stejné adresy se stejným polem předmět jako uložené zprávy nebo se přiloží ke zprávě, která neobsahuje přílohu)
* nespouštět soubory v prázdné E-mailové zprávě (např. virus typu MTX)Upraveno 2 krát. Naposledy upravil Marek Mikuš (02.01.2008 17:41)